Rada Parafialna
Członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej
Przewodniczący: ks. Proboszcz Paweł Górski
Vice Przewodniczący: Marek Górski
Sekretarz: Katarzyna Kuk
Skarbnik: Sabina Ziaja
Sekcja I: WSPÓLNOTOWO-LITURGICZNA
Ks. Jerzy Ciećko
Andrzej Cetnarowski
Katarzyna Kuk
Mateusz Cetnarowski
Sekcja II: EKONOMICZNO-GOSPODARCZA
Ks. Proboszcz Paweł Górski
Stanisław Strzelec
Józef Trybus
Zdzisław Krzemiński
Zygmunt Labut
Krzysztof Miarecki
Sekcja III: WIZERUNKOWA PR
Ks. Michał Łukasik
Marek Górski
Adam Korzec
Joanna Laskoś
Sekcja IV: CHARYTATYWNA
Ks. Proboszcz Paweł Górski
Anna Górska
Michalina Cetnarowska
Sabina Ziaja
Skład Rady, zgodnie z Regulaminem Parafialnej Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej, tworzą trzy grupy członków:
- z urzędu (proboszcz, księża wikariusze, przedstawiciele osób świeckich zatrudnionych w pracy duszpasterskiej w parafii, czyli katechetów, organistów, kościelnych),
- z mianowania proboszcza (przedstawiciele ruchów, wspólnot modlitewnych, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, stowarzyszeń katolickich działających w danej parafii),
- z wyboru parafian (spośród kandydatów zgłoszonych do wyborów, którymi powinny być osoby pełnoletnie, po przyjęciu sakramentu bierzmowania, znane z zasad życia zgodnego z etyką katolicką – liczba członków wybranych przez parafian wynosi od 6 do 12, o czym decyduje proboszcz, mając na uwadze aktualną sytuację parafii).
Idea powołania Parafialnych Rad Duszpasterskich wiąże się bezpośrednio z postulatami Soboru Watykańskiego II, w myśl których zaleca się duszpasterzom korzystanie z roztropnej rady świeckich i rozważanie przedsięwzięć, życzeń i pragnień przez nich przedstawianych. Status i funkcje PRD formułuje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 536: „§ 1. Jeśli zdaniem biskupa diecezjalnego, po zasięgnięciu opinii Rady kapłańskiej, byłoby to pożyteczne, należy w każdej parafii ustanowić radę duszpasterską. Ma jej przewodniczyć proboszcz, a członkami powinni być wierni wraz z tymi, którzy z urzędu uczestniczą w trosce duszpasterskiej o parafię i pomagają w ożywianiu działalności pasterskiej. § 2. Rada duszpasterska posiada jedynie głos doradczy i kieruje się normami określonymi przez biskupa diecezjalnego”.
Rady nie są organami władzy, dlatego nie mogą podejmować decyzji. Mają jedynie głos doradczy, choć ich zadaniem jest aktywna pomoc w działalności duszpasterskiej księży i osób świeckich pracujących w parafii oraz realna troska o budowanie wspólnoty wszystkich jej mieszkańców. Jej członkowie mają możliwość i obowiązek rozpoznawania społecznej i duszpasterskiej sytuacji parafii i na tej podstawie planowania działalności duszpasterskiej, a następnie zabezpieczania realizacji podjętych planów. PRD powinna wspierać i koordynować działalność grup i jednostek zaangażowanych w pracę apostolską, modlitewną i charytatywną na terenie parafii, ale także ma obowiązki animowania wspólnot i stowarzyszeń do współdziałania w ramach dekanatu, diecezji, a także społeczności lokalnej (współpraca ze szkołami, instytucjami kulturalnymi, samorządowymi, firmami i zakładami pracy). Reprezentuje parafię w przestrzeni publicznej.
Od 21 kwietnia 2018 roku czyli od inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej Parafialna Rada Duszpasterska w Szymbarku jest również Parafialnym Zespołem Synodalnym.